Student Agency

22. prosince 2011 v 13:14 | Mardža |  Přípravy na odlet
Zjisila jsem, že se lidé v mém okolí dělí na dvě skupiny.. 1. Lidé, kteří moje rozhodnutí chápu, když už sami nemají cestovatelskou duši, tak alespoň mají pochopení pro mě, přejí mi splnění snu a drží mi palce. 2. Kategorie, kdy jim nejde do hlavy co jako v té Americe hledám za štěstí, když tady mám vše - přátele, rodinu, Spartičku, práci... ano, to sice mám, ale už od první chvíle, kdy jsem se v Londýně musela postarat sama o sebe, sžít se s neznámými lidmi v domě, naučit se fungovat v cizí zemi, studovat v anglickém jazyce, vím, že to je přesně to, co já momentálně chci! Chci si vyzkoušet život v USA, chci risknout fakt, že si nesednu s hostitelskou rodinou, chci na své vlastní oči vidět Golden Gate v San Francisku, chci přistát na J.F.K. v New Yorku a školit se zde, chci si hodit pár dolarů do automatu v casinu v Las Vegas, chci vidět Mitche Bjůkenena běžícího po pláži... mám spousty těchto malých snů, za kterými mám poslední šanci si jít... takže rodinko, budu na sebe dávat pozor, budu se chovat slušně a sami víte, že jsem tak tvrdohlavá a za tímto si půjdu, nemá cenu mě přemlouvat :-)

Takže po úvodním nepochopení a rozbrojích v rodině, jsem si svou prosadila za každou cenu.. Veškeré informace jsem si přečetla na stránkách Student Agnecy, klady mnohonásobně převyšují zápory:
Co získáváte:
· letenku zdarma
· zdravotní a úrazové pojištění
· vlastní pokoj a stravu u hostitelské rodiny
· kapesné od hostitelské rodiny 195,75 USD/týden (cca 3 600 Kč/týden)
· příspěvek 500 USD na jazykové nebo jiné kurzy
· min. 1,5 den volna každý týden
· 2 týdny placené dovolené
· podporu amerického koordinátora během pobytu
· jedinečnou možnost dlouhodobě legálně pobývat v USA
· možnost cestovat po USA až 30 dní po ukončení programu
nutno se upsat k pobytu na 12 měsíů, po ukončení pobytu je možnost prodloužení o 6, 9 nebo 12 měsíců. Super, ne???
Dříve bylo možné si vybrat zem, kam bych jet chtěla, nyní se musíte spolehnout na štěstí (přesto jsem svou touhu pobývat ve slunné Californii zmínila ve videu a dopisu pro host family).
Na začátku se zaregistrujete online do partnerské organizace v USA.
1.Zde musíte vyplnit osobní informace - vaše jméno, místo bydliště, telefonní číslo (a také dobu, kdy vám můžou zavolat ), datum a místo narození a také národnost. Zde uvedete ze kterého letiště a kdy chcete odletět (datum prvního možného dne odletu).
2. Vaše zkušenosti s dětmi, kolik a jak staré děti jste hlídali. Co umíte (např. přebalovat, krmit, vařit, koupat, atd.), můžete samozřejmě dodat další zkušenosti, které s dětmi máte. Musíte také popsat vaše zkušenosti s vařením a domácími pracemi.
3. Elektronicky vyplnit reference od lidí, kterým jste hlídali děti. Tohle se píše i v papírové podobě. Napíšete jméno "zaměstnavatele", jeho telefonní číslo a odpovíte na pár otázek, na které se ptají (jako co jste s dětma dělali, popsat další dovednosti spojené s dětma, apod.). Já mam reference 4, celkem něco kolem 3,5 tisíc hodin práce s dětmi. Co se týče papírové podoby - tu vyplňuje daná osoba a pravdivost stvrzuje svým podpisem - uvádí se telefonní číslo, protože koordinátorka z agentury jí bude volat, zda-li je to informace opravdu pravdivá
4. Vzdělaní. Další bod, který se musí vyplňovat. Ptají se nejen na ukončené středoškolské vzdělání (či vysokoškolské), ale i na další absolvované kurzy. U všeho chtějí dodávat telefonní čísla a kontaktní osoby. Zde chtěli popsat i veškeré práce, které jsem kdy měla.
5. Dále potom informace o rodině. Nejen o blízkých členech, ale i babičky, dědečkové, tetičky, strýčkové ....
6. Zkušenosti s řízením... chtějí vědět jak dlouho řídíte (přesný datum) a také jak často. Zajímá je, jestli máte
zkušenosti nejenom s manuálem, ale také s automatem. Jaké typy (??) silnic preferujete - dálnice, mezi městy či ve městech
7. Pak jsou tam osobní informace - jaké mam náboženské vyznání (žádné), jestli umim plavat a jak.. Jestli držim nějakou dietu (už asi od 13ti let se snažím hubnout!!), ale ze zdr. důvodů žádná. Jestli mi nevadí žít v domě se zvířaty (pes, kočka, pták). Jestli umim hrát na hudební nástroj. A podrobně se popisuje sport - koníčky. Zvlášť se ptají na zimní sporty (proč?). Také je zajímá, jakým jazykem umí člověk stejně dobře jako rodnou řeč - bohužel žádnou. Pak jsou tam další, doplňující otázky, něco kolem dvaceti - např. jestli se často směju, jestli jsou moje předsevzetí pro mě důležitá, jestli vyhledávam dobrodružství, atd. Pak chtěli, abych si vybrala 4 charakterové vlasnosti, kterými by mě charakterizovali přátelé :)
8. Dále chtěli nahrát fotky s dětmi, můžou se nahrávat i fotky s rodinou nebo přáteli. U fotek jsem neměla problém. Problém nastal u nahrání videa!!! Trvalo mi měsíc než jsem dala nějaké kloudné video dohromady! Není sice úplně ideální, ale znovu ho předělávat nebudu, protože zkrátit video by znamenalo, opět nastavit časování, nastříhat hudbu a kdesi cosi. To určitě!! Jen ať se podívaj.
9. Potom následovalo odpovídání na krátké otázky. Proč chci být au-pair, jaké mam zkušenosti s dětma, jestli už jsem někdy bydlela dlouhou dobu od rodiny, jestli už jsem byla v USA, co chci dělat až se vrátim po tom roce zase zpět, co ráda dělat ve volném čase a co chci dělat s dětmi v host family - prostě pořád to samé dokola!
10. Zdraví! Informace o zdraví se vyplňují nejen v elektronické formě, ale taky v papírové, kdy jsem si musela zajít k obvoďákovi, naštěstí jsem za vyplnění a razítko nic neplatila, ještě to tak! Co se týče zdraví, tak tady je to opravdu pod drobnohledem. Zajímá je naprosto vše! Jestli trpim chronickýma nemocema, astmatem, alergií, cukrovkou, epilepsí, dýchacími obtížemí. Jestli nejsem anorektička nebo bulimička. Jestli beru pravidelně nějaké prášky. Jestli jsem poslední rok ležela v nemocnici. Jestli mam nějaké nervové problémy Jestli jsem byla obětí násilného činu. A i přesto, že se hned na začátku ptali, jestli netrpím alergiemi, tak ještě na konci řeší, jestli mam alergie z jídla nebo na zvířata a opět tabulky či podrobný vyjmenování. Co se týče papírový formy, tak doktor vyplňuje dvě A4 hustě popsané písmem Times New Roman velikosti 6
11. No a nakonec dopis rodině. To mi dalo taky docela zabrat. Ono napsat dopis cizím lidem v rozsahu 600 slov není žádnej med. A to musíte snažit zapůsobit.

Dále to je kopie maturitního vysvědčení, výpis z trestního rejstříku, okopírovat pas a řidičák, fotky mě s dětmi ve vytištěné podobě a taky fotky pasového formátu - musíme se usmívat! formulář o charakterových vlastnostech vyplněný od cizí osoby - mně ho vyplňovala kamarádka letuška, kdysi také au pair. No a nakonec člověk přečte a podepíše tzv. "au-pair agreement" - 8-mi stránkový velice zábavný (to je ironie) dokument.
A to je vše . Takže au-pair může jít dělat opravdu jen někdo, kdo to opravdu dělat chce. Ostatní by na to neměli nervy. Zdaleka jsem to nepopsala všechno a podrobně, ale to už by nebavilo číst vůbec nikoho!

Po shromáždění všeho jsem jela do SA, vyplnila psychologický test (jsem alright!!!), zaplatila vstupní poplatek 1000 Kč a absolvovala pohovor v aj. Agentura dokumenty probrala, ověřila reference a předala je do Brna, poté americké agentuře Au Pair Care.. zhruba měsíc trvalo od mé schůzky v SA než jsem se objevila na stránkách, kde si mě můžou vybírat rodinky. To bylo 22.srpna, od té doby jsem měla zatím 10 nabídek, podrobněji se o opravdu zvláštních rodinkách rozepíši příště.. ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sektor Sektor | 27. prosince 2011 v 23:13 | Reagovat

Tak na tohle bych nervy neměl. Mé maximum je vyřídit si přes net cestovní pojištění na výjezd, což je ale stejně k ničemu, protože pojišťovna ti při zjištění alkoholu v krvi stejně nic nevykryje :-(

2 zajda zajda | E-mail | 28. prosince 2011 v 0:28 | Reagovat

Ahoj, vzhledem k tomu, že jsi ve znamení štíra, stejně jako já, vím, jaké to je jít si za svým snem a být tvrdohlavý/á. Přeji ti v US vše dobré!
Sparta navždy!! ;-)

3 Mardža Mardža | 28. prosince 2011 v 14:33 | Reagovat

[1]: :D :D Sektůrku, to jsi mě zase rozesmál! Představ si, že v USA u mě předpokládají záporný vztah k alkoholu, co tam budu dělat bez rumíčku? :-D
Ale vážně toho vyřizování bylo přehnaně moc, teď se jen odhlásit ze zdr. pojišťovny, napsat plnou moc rodičům a tradáááá :-)
Postarej se mi tady o manžela Libora! ;-)

4 Mardža Mardža | 28. prosince 2011 v 14:39 | Reagovat

[2]: Jsem ještě Váha, proto mi ak dlouho trvalo než jsem se k odletu dokopala.. Ale o to víc si to tam užiju!
Děkuju, je to milé, že na mě tady bude myslet tolik lidí.. Sparta navždy? Pochyboval snad někdo???? ;-)

5 Hanča Hanča | E-mail | 16. ledna 2012 v 18:06 | Reagovat

Markét,čtu s nadšením tvé zprávičky a moc, moc držím palečky. Ať se daří !!!

6 :) :) | 4. dubna 2013 v 20:42 | Reagovat

Já až dokončím střední školu taky chci být au pair :D Miluju se starat o děti a ještě k tomu kdybych mluvila anglcky.. To je můj sen :D A potom chci být letuška :D Protože cestovat po světě.. To je úžasný :) A tvůj blog se mi strašně líbí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama